SDSOC Awards

basketball pic

South Dakota Sports Officials Council (SDSOC) Award Recipients

1999-00       Jim Bjerke, Clark
1999-00       Gary Duffy, Oldham
1999-00       Bob Graff, Onida
1999-00       Lyle Johnson, Salem
1999-00       Colin Kapitan, Yankton
1999-00       Randy Kludt, Winner
1999-00       Dan Krier, Mitchell
1999-00       Lori Krier, Mitchell
1999-00       Kelly Larson, Woonsocket
1999-00       Mary Lee, Sioux Falls
1999-00       Tom McGough, Miller
1999-00       Terry Nebelsick, Winner
1999-00       Roger Nelson, Brookings
1999-00       John Pudwill, Emery
1999-00       Jim Ricketts Sr., Sioux Falls
1999-00       William Schoenfish, Menno
1999-00       Ellen Steever, Lennox
1999-00       Gene Struck, Montrose
1999-00       Randy Thomas, Faith
1999-00       Buck Timmins, Mitchell
1999-00       Chuck Vail, Rapid City
1999-00       Dale Weber, Salem
1999-00       Harriett Wendt, Sioux Falls
1999-00       Steve Withorne, Salem
2000-01       Dick Birath, Sioux Falls
2000-01       Curt Ehresmann, Watertown
2000-01       Keith Kusler, Aberdeen
2000-01       Bob Malloy, Parkston
2000-01       Gene Struck, Montrose
2001-02       Thomas Butch, Aberdeen
2001-02       Scott Deutsch, Sisseton
2001-02       Duane Donat, Aberdeen
2001-02       Gary Frankenstein, Huron
2001-02       Larry Jaske, Fort Pierre
2001-02       Bob Krietlow, Stickney
2001-02       Ken Stephan, Tolstoy
2002-03       Gene Gillen, Hermosa
2003-04       Ace Boschee, Aberdeen
2003-04       Robert Brewbaker, Box Elder
2003-04       Rob Fedt, Bryant
2003-04       David Schiefen, Pierre
2003-04       Marty Weismantel, Columbia
2004-05       David Beranek, Sioux Falls
2004-05       Darin Berg, Sioux Falls
2004-05       Patrick Dockendorf, Corsica
2004-05       John Emmett, Aberdeen
2004-05       Jim Fitzgerald, Yankton
2004-05       Bill Gradoville, Rapid City
2004-05       Don Greenfield, Doland
2004-05       Wayne Hanson, Pollock
2004-05       Terry Jastram, Sioux Falls
2004-05       Norman Lingle, Pierre
2004-05       Sandy Neugebauer, Mitchell
2004-05       Frank Pavich, Deadwood
2004-05       Rose Pearce, Rapid City
2005-06       Justin Ingalls, Sioux Falls
2005-06       Franklin Maynard, Hot Springs
2005-06       Darryl Moore, Arlington
2005-06       Kent Plimpton, Lennox
2005-06       Laura Snow, Pierre
2005-06       Charles Tebben, Sioux Falls
2006-07       Rickey Starks, Sioux Falls
2006-07       Tom Wheaton, Spearfish
2006-07       Mike Wieseler, Tyndall
2006-07       Brian Young, Wentworth
2006-07       Louis Young, Fort Pierre
2007-08       Steve Kjellsen, Watertown
2009-10       Jeramie Eimers, Tea
2009-10       Timothy Nighbert, Piedmont
2010-11       Bret Distel, Box Elder
2010-11       Doug Freidel, Corsica
2010-11       Don Oliver, Rapid City
2011-12       Dean Pierson, Brandon
2011-12       Beth Schutt, Estelline
2012-13       Eric Wilmarth, Kadoka
2013-14       Timothy Hollar, Fort Pierre
2013-14       Klint Kinney, Huron
2013-14       Lisa Schroder, Alexandria
2013-14       Steve Siegel, Sioux Falls
2014-15      
Nick Huntimer, Madison
2014-15       Connie Knecht, Sisseton
2014-15      
Brian Kringen, Aberdeen
1999-00       Orrin Anderson, Sioux Falls
1999-00       Dick Barta, Vermillion
1999-00       Jim Baszler, De Smet
1999-00       Don Behrend, Brookings
1999-00       Jim Bjerke, Clark
1999-00       Cort Carnes, Beresford
1999-00       Pal Christensen, Yankton
1999-00       Scott Fiedler, Sioux Falls
1999-00       Lynneta Fisher, Sisseton
1999-00       Gene Furness, Clark
1999-00       Ron Gogolin, Huron
1999-00       Bob Graff, Onida
1999-00       Lyle Johnson, Salem
1999-00       Rich Hanson, Sioux Falls
1999-00       Harvey Johnston, Mitchell
1999-00       Jim Johnston, Mitchell
1999-00       Colin Kapitan, Yankton
1999-00       George Kjellson, Sisseton
1999-00       Lucy Lindskov, Sioux Falls
1999-00       Tom Long, Sioux Falls
1999-00       Dean Mann, Sioux Falls
1999-00       Don McLean, Mitchell
1999-00       Diane Moke, Mitchell
1999-00       Roger Nelson, Brookings
1999-00       Ken Orth, Mission
1999-00       John Pudwill, Emery
1999-00       Don Reynen, Mitchell
1999-00       Jim Ricketts Sr., Sioux Falls
1999-00       Richard Rockafellow, Philip
1999-00       Joanne Runge, Hartford
1999-00       Bob Tomlinson, Brookings
1999-00       Dale Weber, Salem
2000-01       Dwight Clough, Scotland
2000-01       Dutch Erickson, Yankton
2000-01       Keith McVay, Marion
2000-01       Dana Nelson, Yankton
2000-01       Doug Sunne, Corona
2000-01       Bob Steadman, Centerville
2000-01       Jeff Sylliaasen, Sioux Falls
2000-01       Randy Thomas, Faith
2000-01       Kenneth Timm, Huron
2001-02       Ace Boschee, Aberdeen
2001-02       Duane Donet, Aberdeen
2001-02       Curt Ehresmann, Watertown
2001-02       Scott Healy, Aberdeen
2001-02       Bob Krietlow, Stickney
2001-02       Terry Nebelsick, Huron
2001-02       Hank Nikolas, Aberdeen
2001-02       Dave Patten, Pierre
2002-03       William Schoenfish, Menno
2002-03       Rick Hohn, Watertown
2003-04       Dick Birath, Sioux Falls
2003-04       Louis Cowherd, Rapid City
2003-04       Bill Ellwanger, Pierre
2003-04       Larry Jaske, Fort Pierre
2003-04       Pat Jones, Rapid City
2003-04       Jim Miller, Watertown
2003-04       Charles Tebben, Sioux Falls
2004-05       David Scott, Lennox
2004-05       Lyle Solko, Harrisburg
2004-05       Buck Timmins, Mitchell
2004-05       Terry Weaver, Watertown
2005-06       Pat Dalzell, Lemmon
2005-06       Gary Duffy, Oldham
2005-06       Deb Schlagel, Clark
2005-06       Ellen Steever, Lennox
2006-07       Curtis Guidon, Plankinton
2006-07       Chuck Keiser, Winner
2006-07       Tom McGough, Miller
2006-07       Glen McGready, Winner
2006-07       Joe Sievarding, Hartford
2006-07       Jim Vaughn, Winner
2006-07       Dan Viedt, Winner
2006-07       Rick Wolgamott, Huron
2006-07       Brent Wookey, Watertown
2007-08       Stan Evans, Rapid City
2008-09       Jim Aberle, Lead
2008-09       Ron Eastmo, Nemo
2008-09       Keith Kusler, Aberdeen
2008-09       Jim Phillips, Deadwood
2009-10       Bill Allen, Rapid City
2009-10       Steve Charron, Huron
2009-10       Scott Deutsch, Sisseton
2009-10       Rose DuBois, Rapid City
2009-10       Bob Malloy, Parkston
2010-11       Dave Cornemann, Yankton
2010-11       Pete Entringer, Colman
2010-11       Rick Fink, Harrisburg
2010-11       Jim Fitzgerald, Yankton
2010-11       Bud Postma, Madison
2010-11       Kim Weed, Sioux Falls
2011-12       Kelley Ann Devine, Sioux Falls
2011-12       Gene Gillen, Hermosa
2011-12       Clyde Gross, Huron
2011-12       Gary Harrington, Huron
2011-12       Jim Harvey, Rapid City
2011-12       Gale Patterson, Wall
2011-12       Renae Phinney, Ree Heights
2012-13       Robert Brewbaker, Box Elder
2012-13       Doug Freidel, Corsica
2012-13       Carol Hoistad, Aberdeen
2012-13       David Krause, New Effington
2012-13       Lorin Larsen, Madison
2012-13       Teresa Meland, Sisseton
2012-13       Steve Ryan, Pierre
2013-14       Dave Beranek, Sioux Falls
2013-14       John Emmett, Aberdeen
2013-14       Brad Kuhnert, Sioux Falls
2014-15       Gene Bjorklund, Volga
2014-15       Vonda Bjorklund, Volga
2014-15       Sandy Neugebauer, Mitchell
2014-15       Kent Plimpton, Lennox
2014-15       Jim Ruedebusch, Huron