Distinguished Service Award

The South Dakota High School Activities Association established a Distinguished Service Award program in 1976 with the first awards being presented at the State Basketball Tournaments in 1977.  The purpose of the program is to recognize outstanding service to the youth of the state through various high school activities programs.  Candidates for the award are nominated by the schools with the final selection being made by the Board of Directors.  Until 1983-84, the awards fell into three categories:  Service through the News Media, Service through School Programs, and Service through Community Support.  Effective the 1985-86 school year, the categories were changed to include the following:  Administrator, Board of Education Member, Coach, Contributor, Director, and Official.  In 2000, the award categories were once again changed to the following:  Administrators, Board of Education, Coaches & Directors, Contest Officials, and Contributors.  The Distinguished Service Award listing was merged to reflect the categories as adopted in 2000.

Live Tabs

Administrators


(Principals, Superintendents, Athletic Directors, Activities Directors, etc.)

Wally Diehl, Sioux Falls
Ford Kiner, Hayti
Dwight Miller, Watertown
H.J. “Bud” Tiemens, Elk Point
R.M. “Bus” Walseth, Pierre
Dave Evans, Pierre
Ken Greeno, Redfield
Carold Heier, Rapid City
Howard Taplett, Tyndall-Tabor
A.A. “Joe” Quintal, Mitchell
Maurice Haugland, Yankton
Clar Lilivjen, Spearfish
Leo Uken, Woonsocket
Harold Ashbaugh, Vermillion
Bruce E. Crockett, Mitchell
Vern Hutchison, Aberdeen
Don Jorgenson, Clear Lake
Bill Ausmann, Lead
Robert Miller, Huron
James Deacon, Mesa, AZ
Lloyd Dobratz, Sioux Falls
Mel Logterman, Vermillion
Roger Lonbaken, Pierre
Msgr. Henry P. Kolbeck, Howard
Bert Dent, Mobridge
Cy Holgate, Aberdeen
Bill Mitchell, Rapid City
Jack Pier, Mobridge
Bob Brooks, Mitchell
Ronnie Brown, Vermillion
Earl Hilton, Mitchell
Q.C. Miles, Clark
Don Reshetar, Aberdeen
Dale Schneider, Hitchcock
Phil Trautner, Pierre
James Flevares, Tyndall

1977
1977
1977
1977
1977
1978
1978
1978
1979
1980
1981
1981
1981
1982
1982
1983
1983
1984
1984
1985
1985
1985
1985
1986
1987
1987
1987
1987
1988
1988
1988
1988
1988
1988
1988
1989

Dr. Iro Mogen, Mobridge
Dave Gellerman, Gregory
Jack Richardson, Yankton
Ralph Wilkinson, Pierre 
Dan Barker, Madison 
Howard Naasz, Rapid City 
Dale Vance, Spearfish 
Vern DeGeest, Corsica 
Floyd Farrand, Sioux Falls 
Dennis Andrezejewski, Mitchell 
Jim Holwerda, Brookings
Dennis Rhead, Flandreau
Darwin Peterson, Alexendria
Dean Mann, Sioux Falls
Darwin Tessier, Pierre
Barry Bomhoff, Sioux Falls
Harvey Hammrich, Watertown
Bruce Olson, Webster
Bernie Stocking, Pierre
Clay Anderson, Belle Fourche
Cortland Carnes, Beresford
Roger Hansen, Clear Lake
Leon Oltmann, Aberdeen
Dwight Kinney, Estelline
Duane Whalen, Rapid City
Dr. John Christiansen, Mitchell
Dr. Mike Elsberry, Woonsocket
Richard Deaver, Sturgis
Ivan Dixon, Presho
Rich Olson, Milbank
Wayne Carney, Sioux Falls
Elwood Dietrich, Sturgis
Jerry Miller, Sioux Falls
Marlyn Goldhammer, Pierre
Tom Long, Wessington Springs
Steve Berseth, Brookings

1989
1990
1990
1990
1991
1991
1991
1992
1992
1993
1993
1993
1993
1994
1994
1995
1995
1995
1995
1996
1996
1996
1996
1997
1997
1998
1999
2000
2000
2000
2001
2001
2001
2002
2002
2003

Bryan Brewer, Pine Ridge
Gary Culver, Vermillion
Jim Haar, Rapid City
Virgil “Coke” Newman, Volga
Dr. William O’Dea, Belle Fourche
Benjamin “Butch” Bachman, Colton
Dr. Tim Creal, Custer 
Dusty Kracht, Pierre 
Dean Kranhold, Aberdeen 
Terry Stulken, Colman 
Ede Claymore, Eagle Butte 
Charles “Chuck” Cuny, Pine Ridge
Craig Nowotny, Rapid City 
Doug Beste, Brookings
Wally Bosch, Yankton
Dr. Roger Bordeaux, Agency Village
Jim Hadorn, Milbank
Larry Mendoza, Eagle Butte
Ruth Rehn, Pierre
Mark Wendelgass, Huron
Larry Ball, Murdo
Linda Hunter, Kyle
Jack Broome, Burke
Doug Schooley, Watertown
Bob SIttig, Baltic
Hank Taken Alive, McLaughlin
Christina Schultz, Emery
Stuart Zephier, Flandreau
Gene Brownell, Aberdeen
Linda Hengeveld, Sioux Falls
Bob Lowery, Pierre
Mark Meile, Sioux Falls
Jeff Reickman, Philip
Mona Smith, Aberdeen

2003
2004
2004
2004
2004
2005
2005
2006
2006
2006
2007
2007
2007
2007-08
2007-08
2008-09
2008-09
2008-09
2008-09
2008-09
2009-10
2009-10
2010-11
2010-11
2010-11
2010-11
2011-12
2011-12
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13
 

Coaches & Directors


(Athletics and Fine Arts Coaches, Music Directors, Interscholastic Activities Advisors, etc.)

Paul Marschalk, Pierre
Buelle Woodle, Sturgis
Don Diede, Freeman
Carol Nygaard, Watertown
Don Peterson, Sioux Falls
Milo Winter, Rapid City
Robert Ellingson, Sioux City, IA
Mel Minton, Rapid City
Donald McCabe, Sioux Falls
Jack Earley, Hill City
Doug Carpenter, Watertown
Len Vellek, Huron
Paul Fialkowski, Sioux Falls
Lolly Forseth, Sioux Falls
Rich Greeno, Sioux Falls
Gayle Hoover, Parker
Jack Knowles, Rapid City
Milo Pietz, Huron
Tom Prendergast, Sisseton
E. Orville Evenson, Aberdeen
Max Hawk, Yankton
Judy Busch, Sioux Falls
Roberta Morin, Rapid City
Harvey Naasz, Winner
Jim Cordts, Madison
Forrest Flaagan, Rapid City
John Houska, Rapid City
Gary Munsen, Mitchell
Donus Roberts, Watertown
Jim Calhoon, White River
Terry Small, Aberdeen
Rosella Blunk, Sioux Falls
Gale Lundberg, Clear Lake
Norm West, Yankton
Lowell Gilbertson, Arlington
Bill Luther, Sioux Falls
Alan Stanga, Sioux Falls
Richard Anderson, Yankton
Burdell Coplan, Canton
Ron Flynn, Wakonda
Vernal Andersen, Wagner
Lynn Frederick, Brookings
Larry Luitjens, Custer

1978
1978
1980
1981
1983
1983
1985
1985
1986
1987
1988
1988
1990
1992
1992
1994
1994
1994
1994
1995
1995
1996
1996
1996
1997
1997
1997
1997
1997
1998
1998
1999
1999
1999
2000
2000
2000
2001
2001
2001
2002
2002
2002

Dan Moran, Madison
Marv Sherrill, Watertown
Galen Busch, Mission
Dennis Hegg, Madison 
Lemoine Trout, Rapid City 
Marcia West, Philip 
Bette Gerberding, Brookings 
Doug Groth, Selby 
Jim Miner, Yankton 
Donna Schmitz, Gregory 
Fred Tibbetts, Sioux Falls 
Susan Heitmann, Britton 
Cindy Nelson, Webster 
Margie Peters, Murdo 
Jeanne Sinclair, Milbank 
Anella Southwick, Rapid City 
Clayton Southwick, Rapid City 
Charles Zimiga, Pine Ridge 
Burt Elliott, Aberdeen 
Gerald Gramm, Parkston 
Jesse Mendoza, Eagle Butte 
Russ Morrell, Geddes 
Jim Smith, Sioux Falls 
Jim Sorensen, Beresford 
Jim Tays, Hot Springs 
Doug White Bull, McLaughlin 
Chris Dummermuth, Sioux Falls 
Glenyta Hanson, Sioux Falls 
Paul Harens, Yankton
Sherri Keck, Rapid City
Bob Winter, Yankton
Burnell Glanzer, Armour
Kathy Hunt, Brandon
Judy Kroll, Brookings 
Dusty LeBeau, Pine Ridge 
Renae Mack, Watertown 
Dr. Tim Mulhair, Yankton 
Doug Tschetter, Milbank 
Jim Uttecht, West Central 
Susan Cronkhite, Sioux Falls 
Dale Fiedler, Redfield 
Patsy Hendricks, Brookings 
Clark Lunstrum, Redfield 

2002
2002
2003
2003
2003
2003
2004
2004
2004
2004
2004
2005
2005
2005
2005
2005
2005
2005
2006
2006
2006
2006
2006
2006
2006
2006
2007
2007
2007
2007
2007
2007-08
2007-08
2007-08
2007-08
2007-08
2007-08
2007-08
2007-08
2008-09
2008-09
2008-09
2008-09

Connie Nyhaug, Viborg 
Rob Van Laecken, Parkston 
Bill Evans, Rapid City 
Dave Michaud, Pine Ridge 
Mike Olson, Martin 
Mark Upward, Vermillion
Karen Bossman, Watertown
Jim Connor, Sioux Falls
Dennis McDermott, Aberdeen
Ron Nelson, Marion
Sally Pies, Brookings
Deb Rothenberger, Brandon
Donna Taken Alive, McLaughlin
Bob Carlson, Sioux Falls
Mitch Gaffer, Huron
Bruce Knowles, Rapid City
Ken Pickering, Pierre
Renee Rebnord, Harrisburg
Lori Warne, Sioux Falls
Brad Bacon, Lower Brule
Rebecca Ekeland, Brookings
Rod Garrison, Sioux Falls
John Nyhaug, Viborg
Hans Peterson, Huron
Ted Powell, Yankton
Joan Rachetto, Lead-Deadwood
Judy Rezzato, Aberdeen
Carmen Robinson, Yankton

2008-09
2008-09
2009-10
2009-10
2009-10
2009-10
2010-11
2010-11
2010-11
2010-11
2010-11
2010-11
2010-11
2011-12
2011-12
2011-12
2011-12
2011-12
2011-12
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13

 

Board of Education


Dr. Merritt A. Auld, Yankton
Gerald “Red” Bickett, Oldham
Don Bierle, Yankton
Jackie Jarrett, Britton
Doris Larson, Sioux Falls
Rowan “Rosy” Doorn, Lennox
Mary Olson, Rapid City

1981
1983
1988
1988
1988
1990
1990

Glenn Van Ningen, Lennox
Loren Siefken, Conde
Lynn Hanson, Aberdeen
Robert Graff, Onida
Loila Hunking, Sioux Falls
Cynthia Sheppard, Egan
Jim Heinitz, Brandon

1990
1993
1995
1997
1999
2001
2003

Everett Janis, Little Wound
Ronda Rinehart, Bridgewater
Brad Olson, Aberdeen
Curt Hart, Alexandria

2005
2006
2008-09
2010-11

Contributors


(Radio, Television, News Writers, Physicians, Local Citizens, etc.)

Marvin Borman, Stickney
Jim Ashley, Sioux Falls
Larry Desautels, Aberdeen
Adolph Silverman, Dupree
Howard “Hod” Nielsen, Yankton
Dr. B.T. Otey, Flandreau
Lawrence Armentrout, Armour
Fred Claudon, Sioux Falls
Bill Fritzemeier, Ethan Rick
Gereau, Watertown
Dr. E.A. Johnson, Milbank
Don Lindner, Rapid City
Bill Tredway, Huron
Bill Rohn, Rapid City
Howard Wynia, Springfield
Jim Burt, Sioux Falls
Les Helgeland, Yankton
Harold Jones, Redfield
John Lowrie, Watertown
Dr. Carl Pascale, Centerville
Peter D. Torino, Brookings
Alan Blake, Geddes
Mavis Hamre, Aberdeen
George Kennedy, Philip
Sid Lundquist, Strandburg
Danny Olson, Sioux Falls
Warren Williamson, Brookings
Lyle Eclov, Britton
Ben Ehly, Timber Lake
Ray DeVilbiss, Vermillion
Dr. L.V. (Ben) Henry, Spearfish
Harvey S. Moen, Aberdeen
John Egan, Sioux Falls
Betty Lamster, Pierre
Wayne Hunter, Watertown

1977
1977
1977
1977
1978
1978
1979
1979
1979
1979
1979
1979
1979
1980
1980
1981
1981
1981
1981
1981
1981
1982
1982
1982
1982
1982
1982
1983
1983
1986
1986
1986
1988
1989
1990

D.J. (Dorothy June) Cline, Brookings
Norm Hilson, Yankton
Gordon Fosness, Sioux Falls
Jim Quinn, Rapid City
Roger Toland, Rapid City
Dr. Mike Turchen, Mitchell
Dr. James Zeman, Aberdeen
Ron Feickert, Aberdeen
Richard Hagerty, Yankton
Ron Wood, Rapid City
J.T. Fey, Watertown
Richard Hansen, Summit
Eileen Briesch, Aberdeen
Tom Maxwell, Mitchell
Mark Ovenden, Sioux Falls
Ardell Hatch, Vermillion
Parker Knox, Pierre
Jeff Harkness, Sioux Falls
Bob Laskowski, Rapid City
Richard “Doc” Michel, Rapid City
Jack Doyle, Vermillion
Don Grebin, Sioux Falls
Robert Hofer, Pierre
Scott Kooistra, Yankton
Tim (Grivna) Smith, Mitchell
Bob Julius, Belle Fourche
Tom Nieman, Sioux Falls
Jack Niesen, Aberdeen
Lonn Sweet, Aberdeen
Dave Anderson, Champlin, MN
Al E. Decker, Spearfish
Bill & Connie Jones, Spearfish
Glenn M. Ulvestad, Huron
Jeffrey Anderson, Watertown
Leatrice “Chick” Big Crow, Pine Ridge

1991
1991
1992
1992
1992
1992
1992
1993
1993
1993
1994
1994
1995
1995
1996
1997
1997
1998
1998
1998
1999
1999
2000
2000
2000
2001
2001
2001
2001
2002
2002
2002
2002
2003
2003

Alfred Fischer, Watertown
Alvin Fischer, Aberdeen
Mike West, Philip
Tom Casey, Pine Ridge
Joe Van Goor, Vermillion
Greg Merrigan, Vermillion
Deb Smith, Aberdeen
James Cimburek, Yankton
Mary Lou Eggebraaten, Brookings
John Papendick, Aberdeen
Rod Fisher, Pierre
Larry Rohrer, Wakonda
Dave Kemp, Sioux Falls
Dave Vilhauer, Aberdeen
Bryan Brewer, Pine Ridge
John Brown, Pierre
Mike Henriksen, Dell Rapids
Roger Kasa, Huron
Cindy Knutsen, Vermillion
Roger Kozak, Vermillion
Craig Mattick, Sioux Falls
Dr. Robert Beilby, Yankton
Dellas Cole, Brookings
Kevin Phillips, Rapid City
Tiny DeCory, Pine Ridge

2003
2003
2003
2004
2004
2005
2005
2006
2006
2006
2007
2007-08
2008-09
2008-09
2009-10
2009-10
2009-10
2009-10
2009-10
2009-10
2009-10
2010-11
2011-12
2011-12
2012-13

Contest Officials


(Athletics, Music, Speech, Drama, etc.)

Robert Ormseth, Colton 
Howard Connors, Vermillion 
Knowles Trippler, Canova 
Jim Emmerich, Brookings 
Harvey Johnston, Mitchell 
Maurice Shevlin, Mitchell 
Robert Sesso, Rapid City 
Al Sahli, Aberdeen 
Lee Bjorkman, Arlington 
Tom Duffy, Oldham 
Leon Tobin, Warner 
Pat Morrison, Mobridge 
Dave Prohl, Castlewood 
Kenneth Beringer, Vermillion 
Sonny Coyle, Rapid City 
John S. Lasher, Huron 
Don Weiland, Rapid City 
Milo Wepking, Springfield 
Michael J. Entringer, Colman 
Jerry McElroy, Watertown 
John Salzsiedler, Mobridge 
Dan Albertsen, Watertown 
Dave Johnson, Huron 
Bill Kohn, Lemmon 
Marge Evjen, Sturgis 
Sid Fosheim, Milbank 
Dr. Wayne Knutson, Vermillion 
Virgil Petrik, Springfield 
Dr. Paul Cherry, Vermillion 
Dr. Harold Widvey, Brookings 
Don Anderson, Yankton 
John Colson, Brookings
Duane Donat, Aberdeen 
Tom Hanson, Sioux Falls 
Betty Luther, Sioux Falls 
Dr. Harold Krueger, Sioux Falls 
Jim Thompson, Rapid City 
Linda Dohrer, Sioux Falls 
Colin Kapitan, Yankton 
Ken Keck, Clark 

1978
1980
1980
1982
1983
1983
1985
1987
1988
1988
1988
1989
1989
1990
1990
1991
1991
1991
1992
1992
1992
1993
1993
1993
1994
1994
1994
1994
1995
1995
1995
1995
1995
1995
1995
1996
1996
1997
1997
1997

Fran Hedrick, Rapid City 
Jim Jensen, Sioux Falls
Richard Norquist, Sioux Falls 
Al Sime, Britton 
Dale Weber, Salem 
James Whiting, Valentine 
Lucy Lindskov, Sioux Falls 
Roger Nelson, Brookings 
Richard Rockafellow, Geddes 
Gary Reed, Sioux Falls 
Joanne Runge, Hartford 
Steve Withorne, Salem 
Rich Hanson, Sioux Falls 
George Kjellsen, Sisseton 
Harriett Wendt, Sioux Falls 
Cheryl Allen, Rapid City 
Bob Krietlow, Stickney 
Ray Peterson, Brookings 
Dr. Darwin Walker, Brookings 
Steve Charron, Huron 
Clair Donovan, Spearfish 
Jana Carlson, Valley Springs 
Jerry Hirrschoff, Rapid City 
Peggy Kessler, Valley Springs
Vern McKee, Huron
Dr. Ron Moyer, Vermillion 
Randy Thomas, Faith 
Nancy Wheeler, Brookings 
M.A. “Pal” Christensen, Yankton 
Jim Johnston, Mitchell 
Orrin Anderson, Sioux Falls 
Gary Duffy, Oldham
Jim Ricketts, Sioux Falls 
Jim Bjerke, Clark 
Jerry Bussler, Rapid City 
Mary Lee, Brandon 
Terry “Hawk” Mayer, Gregory 
Rose DuBois, Rapid City 
Joel Hefling, Brookings 
Steve Rounds, Pierre 

1998
1998
1998
1998
1998
1998
1999
1999
1999
2000
2000
2000
2001
2001
2001
2002
2002
2002
2002
2003
2003
2004
2004
2004
2004
2004
2004
2004
2005
2005
2007
2007
2007
2007-08
2007-08
2007-08
2007-08
2008-09
2008-09
2008-09

Loy Gravholt, Yankton 
Paul Schreiner, Pierre 
Ellen Steever, Lennox
Joe Drab, Rapid City
Dr. Corliss Johnson, Brookings
Keith Kusler, Aberdeen
Jim Phillips, Deadwood
Gillas Stern, Freeman
Buck Timmins, Mitchell
Kevin Bad Wound, Rapid City
Rick Brommer, Rapid City
Stan Evans, Rapid City
Susan James, Cheyenne, WY
Dana Nelson, Yankton
Gregg Roach, Brookings
Date Tate, Pierre
Sherm Cutler, Claremont
Gary Harrington, Huron
Diane Ketel, Rapid City
Dr. Alan LaFave
 

2009-10
2009-10
2009-10
2010-11
2010-11
2010-11
2010-11
2010-11
2010-11
2011-12
2011-12
2011-12
2011-12
2011-12
2011-12
2011-12
2012-13
2012-13
2012-13
2012-13